موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.
مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی

متن کامل قانون اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم

قانون مالیات بر خانه های خالی براساس اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در یک ماده و 11 تبصره به شرح زیر می باشد :

واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور ( موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر این قانون ) خانه خالی شناسایی شوند چنانچه بیش از دوازده ماه از پایان عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت( برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد ، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دوبرابر ارزش اجاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سال های بعد ، 50 درصد بیش از سال قبل خواهد بود . این مالیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد .

تبصره 1؛ تعیین ارزش اجاری ماهانه املاک بر اساس موضوع ماده 54 این قانون صورت خواهد گرفت و سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون و در سنوات آتی هر سال ، ارزش اجاری املاک را به روزسانی نماید . مالیات موضوع این ماده شامل هزینه ها و استهلاک صدر ماده 53 و معافیتهای موضوع تبصره 11  ماده 53 این قانون نمی شود .

” این قانون درخصوص شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت اعمال می گردد ” 

تبصره2؛ وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یکماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون ، امکان بقراری پیوند میان کدملی اشخاص ( یا کدشناسایی اتباع غیر ایرانی ) و کدپستی واحدهای مسکونی را در سامانه ملی املاک و اسکان به صورت خوداظهاری برای کلیه املاک اعم از دارای سند رسمی ، عادی و وکالتی ) فراهم نماید. کلیه اشخاص  مکلف اند ظرف دو ماه ، اطلاعات کدملی خود و کدپستی واحد مسکونی را ( به همراه بارگذاری اسناد مثبته ملکی یا اجاری یا غیره ) در سامانه وارد نمایند تا مشمول مالیات بر خانه خالی نشوند . آن واحد مسکونی که سررپست خانوار ، کدملی اقراد تحت تکلف خود را ذیل آن ابرازمیکند، سکونتگاه اصلی خانوار به شمار می آید .

تبصره3؛ سرپرست خانوار به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای 18 سال خود میتواند یک  کدپستی دیگر نیز به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی نماید که از مالیات موضوع این ماده معاف خواهد بود . برخورداری از معافیت منوط به ثبت  اطلاعات در سامانه طی مهلت تبصره 2 است .

تبصره 4؛ واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش و اجاره را  ندارند یا قابل سکونت نیستند،تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قبل سکونت شدن ، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شوند.

تبصره5؛ در خصوص املاک مسکونی مشاع حسب مورد میزان  سهم الشرکه، مالکان مشول مالیات موضوع این ماده خواهند بود .

تبصره 6؛ اشخاص مشمول این قانون مکلفند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف 15 روز در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نمایند . در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره ، اشخاص مشمول جریمه ای معادل 2 برابر مالیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود .

” اشخاص باید تغییر محل سکونت را ظرف 15 روز اعلام نمایند ” 

تبصره 7؛ داده های اظهار شده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهند بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه های اجرایی یا محاکم قضایی نمی باشد .

تبصره8؛ دستگاه های خدمت رسان مکلف اند ظرف 3 ماه پس از لازم الاجرا شده این قانون ، به منظور ارائه خدمات زیر به متقاضیان ، محل سکونت ثبت شده آن ها را صرفاً از سامانه املاک و اسکان ، استعلام نموده و آن را ملاک ارائه خدکات قرار دهند :

استعلام از سامانه ملی املاک و اسکان برای آن دستگاه های اجرایی ، شرکتهای دولتی، بانکها و موسسات اعتباری رایگان خواهد بود .

تبصره 9؛ وزارتخانه های نیرو و نفت مکلف اند 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون ، حسب اعلام سامانه نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز صرفاً به سکونتگاه اصلی ثبت شده در سامانه ملی اقدام نمایند و در خصوص سایر اشخاص یا سکونتگاه غیر اصلی ، بالاترین پلکان قیمت این حاملها را مبنا قرار دهند . با تغییر محل اقامت فرد مشمول، یارانه های مذکور به محل اقامت جدید افراد منتقل می گردد . وزیر نیرو وزیر نفت مسئول حسن اجرای این تبصره هستند .

” داده های اظهار شده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهند بود “

تبصره 10؛ وزارت راه و شهرسازی مکلف است اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص واحدهای مشمول مالیات این ماده را به صورت برخط در اختیاراین سازمان قرار دهد. سازمان امور مالیاتی کشور موظف ست مطابق فصل هشتم این قانون مالیات متعلقه را به مالکواد مذکور ابلاغ نماید. مالک واحد خالی مکلف است تا سه ماه پس از ابلاغ ، مالیات متعلقه را به نحوی که سازمان امور مالیاتی تعیین میکند ، پرداخت نماید . تاخیر در پرداخت مالیات ، ماهانه مشمول جریمه 4 درصد مالیات متعلقه خواهد بود  . وزیر امور اقتصادی و دارایی مسئول حسن اجرای این تبصره است .

تبصره 11؛ وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون ، دستورالعمل نحوه پیشبرد سامانه ، ثبت و صحت سنجی اطلاعات اظهارشده توسط افراد و شیوه  دسترسی سایر دستگاه ها به این سامانه را تدوین و ابلاغ نماید.همچنین کلی دستگاه های اجرایی  مکلف اند بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اطلعات مورد نیاز جهت تکمیل و به روز رسانی را در اختیار سامانه ملی املاک و اسکان کشور قرار دهند. وزیر راه و شهرسازی مسئول حسن اجرای این ماده ( جز تبصره های 10،9،8 ) است.

——————————————————————————————————————————–

برای دریافت مشاوره مالیاتی و نیز آگاهی کامل از قوانین موضوعه  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *