موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.
مالیات انجمن های علمی

مالیات انجمن های علمی

مالیات انجمن های علمی

مالیات انجمن های علمی

بر اساس بخشنامه شماره 200/97/118 مورخ 1397/08/19 سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات انجمن های علمی نحوه رسیدگی مالیاتی انجمن های علمی و انجام فرآیندهای مالیاتی در خصوص انجمن­های علمی دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری شامل نحوه رسیدگی و چگونگی بخشش مالیاتی انجمن های علمی تبیین گردید . متن بخشنامه رسیدگی مالیاتی انجمن های علمی و بخشودگی جرایم انجمن های علمی به شرح زیر می باشد : 

شماره: ۱۱۸/۹۷/۲۰۰/ص
تاریخ: ۱۹/۰۸/۱۳۹۷
مخاطبان/ ذینفعان امور مالیاتی شهر و استان تهران

ادارات کل امورمالیاتی

موضوع رسیدگی مالیاتی انجمن های علمی و بخشودگی جرایم انجمن های علمی

با توجه به سوالات و ابهامات مطرح شده درخصوص رسیدگی مالیاتی انجمن های علمی و انجام فرآیندهای مالیاتی در خصوص انجمن­های علمی دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، بدینوسیله مقرر می دارد:

۱-­ نظر به اینکه به موجب بند«ی» ماده ۱۳۹ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه­ های بعدی آن کمک­ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی و همچنین حق عضویت اعضای مجامع حرفه­ای، احزاب و انجمن­ها و تشکل­های غیر دولتی که دارای مجوز از مراجع ذیربط باشند.  و وجوهی که به موجب قانون و مقررات مربوط از درآمد یا حق ­الزحمه اعضای آنها کسر و به حساب مجامع مزبور واریز می شود، از پرداخت مالیات معاف/ مشمول مالیات به نرخ صفر است .

از طرفی عمده منابع درآمدی انجمن های علمی دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری از محل کمک­ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی و حق عضویت اعضا می باشد بنابر این ترتیبی اتخاذ گردد تا اظهارنامه مالیاتی این گونه مودیان که در موعد مقرر تسلیم می گردد حق المقدور در اجرای مقررات تبصره الحاقی به ماده ۲۹ آیین نامه موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم مورد پذیرش واقع گردد.

در ادامه :

۲-­ در صورت عدم امکان انجام مراتب مذکور در بند ۱ فوق و همچنین درخصوص پرونده­های انجمن­های مذکور که در هیأت­های حل اختلاف مالیاتی مطرح می باشند لازم است ترتیبی اتخاذ گردد که درآمد مشمول مالیات مودیان موصوف در اجرای مقررات تبصره ۲ ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ حتی الامکان از طریق رسیدگی به اسناد و مدارک تعیین گردد.

۳-­ با توجه به اینکه به موجب بندهای ۴ و ۷ بخشنامه شماره ۲۳۹۹۷/۲۰۰ مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۲ و ردیف­های ۵ و ۶ ماده ۱۳ آیین­نامه اجرایی موضوع تبصره ۳ ماده ۱۶۹ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ عمده منابع درآمدی انجمن­های فوق مشمول ارسال فهرست معاملات موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ و ماده ۱۶۹ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ نیست و از طرفی نظر به اینکه برای دریافت کمک و جوائز و هدایای بلاعوض و حق عضویت اعضا نیازی به صدور صورتحساب نمی­باشد. لذا لازم است مراقبت­های حرفه ­ای لازم در رسیدگی­های مالیاتی به جرایم موضوع مواد اخیر الذکر انجام پذیرد.

۴-­ با عنایت به مراتب مندرج در بندهای ۱ و ۳ فوق و در راستای تکریم ارباب رجوع و با توجه به ماهیت فعالیت انجمن­های علمی مورد نظر لازم است ترتیبی اتخاذ گردد تا در خصوص بخشودگی جرایم موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ و ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ و مواد۱۹۰ و ۱۹۳ و ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیاتهای مستقیم مودیان مذکور حداکثر مساعدت قانونی انجام پذیرد.۳۶-۳/۷

سید کامل تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

برای دریافت مشاوره و نیز آگاهی کامل از قوانین موضوعه  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *