موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.
ضریب ارزش افزوده مشاغل 1398

ضریب ارزش افزوده مشاغل ۱۳۹۸

ضریب ارزش افزوده مشاغل 1398

ضریب ارزش افزوده مشاغل ۱۳۹۸

براساس مفاد بند و تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ درخصوص ضریب ارزش افزوده مشاغل ۱۳۹۸ که مقرر می دارد ،سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروههایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند. مقررات این بند درخصوص دوره‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امورمالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد ، دستورالعمل نحوه اجرای قانون فوق به شرح زیر می باشد :

دستورالعمل ضریب ارزش افزوده مشاغل ۱۳۹۸

موضوع : نحوه اجرا ی بند (و) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در مورد تعیین ضریب ارزش افزوده برای برخی از فعالیت ها

در راستای حکم بند (و ) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ که مقرر میدارد : ” سازمان امور مالیاتی کشور می تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند . مقررات این بند در خصوص دوره هایی که مالیات آن ها قطعی نشده است ، جاری خواهد بود . ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.” و با عنایت به تعیین ضریب ارزش افزوده برخی فعالیت ها و تایید آن توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی ، به منظور تکریم و حل مشکلات مؤدیانی که قادر به مستند سازی اعتبارات خرید نمی باشند و تعامل با آنان و وحدت رویه در اجرای مقررات موارد ذیل جت اجرا ابلاغ می گردد:

۱-بنابراختیار حاصل از بند (و) تبصره (۶) قانن بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور ، ضریب ارزش افزوده برای فعالیت های مندرج در جدول ذیل تعیین و به تأیید وزیر محترم مور اقتصادی و دارایی رسیده است . بدیهی است ضریب مزبور صرفاً بریا تعیین مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده اشخاص حقیقی فعالیت های ذیل می باشد .

مشاغل مشمول اعمال ضریب ارزش افزوده :

ردیفعنوان فعالیتضرایب
۱فروشندگان آهن آلاتشش درصد (۶%)
۲سنگبری هایازده درصد (۱۱%)
۳صاحبان نمایشگاه ها و فروشگاه های خودروپنج درصد (۵%)
۴فروشندگان انواع روتختی ، روبالشی ، رومیزی و نظایر آنهاهفت درصد (۷%)
۵فروشندگان انواع نوشت افزار و لوازم مهندسیهفت درصد (۷%)
۶فروشندگان انواع لوازم بهداشتی و ساختمانیهفت درصد (۷%)
۷فروشندگان انواع لحاف ، حوله ، بالش ، تشک و کوسنهفت درصد (۷%)
۸فروشندگان کارت شارژ و سیم کارتدو درصد (۲%)
۹فروشندگان مواد غذایی و آجیل و خشکبارشش درصد (۶%)
۱۰فروشندگان پوشاک ، کیف ، کفش و پارچههفت درصد (۷%)
۱۱فروشندگان لوازم بهداشتی وآرایشیهفت درصد (۷%)
۱۲فروشندگان عینک و قطعات و لوازم مربوطهشت درصد (۸%)
۱۳فروشندگان لوازم قطعات یدکی خودرو ،موتورسیکلت ، سه چرخه موتوری  و دوچرخهشش درصد (۶%)
۱۴فروشندگان لوازم خانگیشش درصد (۶%)
۱۵فروشندگان رایانه و ماشین اداری و قطهات لوازم یدکی مربوطهپنج درصد (۵%)
۱۶فروشندگان لوازم برقی و الکتریکیشش درصد (۶%)
۱۷فروشندگان محصولات لاستیکی و پلاستیکیهفت درصد (۷%)
۱۸فروشندگان انواع اسباب بازینه درصد (۹%)
۱۹فروشندگان انواع ساعت و لوازم یدکی مربوطههفت درصد (۷%)
۲۰فروشندگان انواع شوفاژ و تهویه مطبوع و قطعات و لوازم یدکی مربوطهشش درصد (۶%)
۲۱فروشندگان انواع آسانسور ، پله برقی و تجهیزات و قطعات و لوازم یدکی مربوطهشش درصد (۶%)
۲۲فروشندگان انواع پتو ، انواع کالا و لوازم خرازی و انواع زیورآلات و جواهرات بدنیهفت درصد (۷%)
۲۳کارگاه صنعتی پوشاکسیزده درصد (۱۳%)
نحوه اجرا ی بند (و) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در مورد تعیین ضریب ارزش افزوده برای برخی از فعالیت ها

۲- در تعیین ضریب ارزش افزوده فعالیت های موضوع بند (۱) ، مالیات و عوارض ارزش افزوده به عنوان بخشی از قیمت تمام شده کالا منظور شده است ، لذا اشخاص مزبور در هنگام  فروش مجاز به مطالبه و وصول مالیات و عوارض ارزش  افزوده ، مازاد بر قیمت فروش نخواهد بود .

۳-ضریب ارزش افزوده تعیین شده ، برای کلیه دوره های مالیاتی سال ۱۳۹۸ و ماقبل آن که مالیات و عوارض آن قطعی نشده است جاری خواهد بود .

تذکر : به استناد تبصره(۲) ماده ۲۱۰ قانون مالیت های مستقیم مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان  در اظهارنامه تسلیمی قطعی محسوب می شود ، لذا در صورتی که مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان  از مالیات و عوارض تعیین شده بر اساس مفاد این دستورالعمل  بیشتر باشد ، مالیات وعوارض ابرازی مؤدیان که قطعی محسوب می شود ملاک عمل خواهد بود .

۴-مالیات و عوارض ارزش افزوده آن دسته از فعالان موضوع بند (۱) که اقدام به نگهداری اسنادو مدارک و اجرای مقررات مطابق فرآیندهای اجرایی تعیین شده در قانون نموده اند و خواهان استفاده از ضریب مزبور نمیباشند براساس اسناد ومدارک با رعایت مقررات موضوع قانون مالیات  بر ارزش افزوده تعیین می شود و ضریب مذکور مانع از تعیین مالیات وعوارض براساس اسناد و مدارک نخواهد بود .

نحوه اعمال ضریب ارزش افزوده مشاغل ۱۳۹۸ :

۵-مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده و مالیات و عوارض ارزش افزوده مردیان مزبور با توجه به ضریب تعیین شده به شرح ذیل تعیین می شود :

 ضریب *کل فروش مشمول دوره  =   مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره

نرخ مالیات و عوارض *مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره = مالیات و عواض ارزش افزوده هر دوره

۶-در صورتی که مودیان مذکور به عرضه توأم کالاها یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات اشتغال داشته باشند موظف اند سهم فروش کالاهای مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده وکالاهای معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده را براساس مستندات مشخص و اعلام کند ، در صورتی که امکان اعلام سهم فروش کالاهای مشمول و معاف بریا دوره های گذشته وجود ندارد مأموران مالیاتی موظف اند با توجه به واقعیات موجود و براساس قرائن مالیاتی سهم کالاهای مشمول را تعیین نمایند.

در ادامه دستورالعمل نحوه اجرا ی بند (و) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در مورد تعیین ضریب ارزش افزوده برای برخی از فعالیت ها

۷-مفاد این دستورالعمل برای کلیه فعالان اقتصادی مشمول ثبت نام موضوع بند (۱) این دستورالعمل لازم الاجرا خواهد بود بنابراین عدم ثبت نام یا عدم  تسلیم اظهارنامه و یا تسلیم اظهارنامه کمتر از مالیات و عوارض موضوع بند (و) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مانع از اعمال این دستورالعمل برای پرونده هایی که در راستای بند یاد شده مورد رسیدگی قرار می گیرند نخواهد بود .

۸-فعالان مضووع بند (۱)  کماکان مکلف به رعایت سایر تکالیف قانونی ( از جمله اراه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره ، پرداخت مالیات و عوارض ، ارائه اسناد و مدارک )خواهند بود.

۹-فعالان موضوع بند (۱) مکلف اند در زمان خرید کالا و خدمات مشمول مالیات و عوارض از مؤدیان مشمول ثبت نام شده در نظم مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات و عوارض مطالبه شده را با دریافت  صورتحساب و رعایت سایر مقررات به حساب های مؤدیان مشمول واریز نمایند .

۱۰-ادارت کل امور مالیاتی حداکثر مساعدت لازم را در خصوص تقسیط و بخشودگی جرائم با رعایت مفاد مواد «۱۶۷» و «۱۹۱» قانون مالیات های  مستقیم و بخشنامه های صادره در این خصوص اعمال نمایند .

۱۱- مفاد این دستورالعمل برای کلیه مأموران مالیاتی و مراجع دادرسی مالیاتی تعیین شده در قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجرا می باشد .

برای دریافت مشاوره مالیاتی و نیز آگاهی کامل از قوانین موضوعه  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code