موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.
ضایعات تولید

ضایعات تولید

ضایعات تولید

انواع ضایعات تولید

انواع ضایعات تولید برخلاف زائدات از نوع مواد نیست بلکه از نوع محصول است . ضایعات تولید محصولاتی هستند که ویژگی محصولات سالم را ندارند و با انجام کار مجدد روی آنها ، به محصول سالم تبدیل نمی شوند ، یعنی غیرقابل برگشت به فرایند تولید هستند . انواع ضایعات تولید برحسب دلیل بروز آن به دو نوع تقسیم می شوند ؛ یکی ضایعات عادی تولید و دیگری ضایعات غیرعادی تولید

الف) ضایعات عادی 

ضایعات عادی محصولاتی هستند که ویژگی محصولات سالم را ندارند و دلیل این ناسالمی عواملی است که غیرقابل کنترل هستند و در شرایط کارای عملیاتی نیز ایجاد می شوند . این نوع ضایعات قابل پیش بینی و بر آورد هستند و به طور معمول دارای ارزش فروش هستند. این گونه ضایعات یا عمومی و مشترک هستند و یا اینکه به سفارش یا محصول خاصی مربوط می شوند.

الف-1) ضایعات عادی خاص یک سفارش :

درصورتی که ضایعات عادی به دلیل ویژگی های خاص یک سفارش ایجاد شود ، بهای ساخت به کار رفته برای تولید ضایعات ،پس از کسر حاصل فروش آن، به حساب سفارشمذکور منظور می شود .چنانچه بهای ساخت ضایعات در دل همان سفارش باشد کافی است ارزش فروش ضایعات از بهای ساخت سفارش خارج شود. با این کار بهای ساخت ضایعات پس از کسر حاصل فروش به بهای ساخت آن سفارش خاص منظور شده است . ثبت ارزش فروش این ضایعات به صورت زیر است :

موجودی ضایعات عادی ***
کالای در جریان ساخت – سفارش خاص ***

این حالت خاص سیستم بهایابی متفاوت می باشد و در سیستم بهایابی یکسان چون محصولات همگن و غیرقابل شناسایی هستند ضایعات خاص محصول بخصوصی نیست .

الف -2) ضایعات عادی مشترک بین تولیدات :

در صورتی که ضایعات عادی ناشی از ساخت یک سفارش خاص نباشد و در اثر فرایند عادی تولید بدون توجه به نوع سفارش ایجاد شود ، همزمانی بروز آن با ساخت یک سفارش دلیل بر اختصاصی بودن ضایعات نیست و بهای ساخت ضایعات پس از کسر ارزش فروش آنها، به حساب کنترل سربار منظور می شود. در این صورت بهای ساخت ضایعات از بهای سفارشات یا تولیدات ( کالای در جریان ساخت) خارج و به حساب کنترل سربار و موجودی ضایعات عادی منظور می شود که ثبت این رویداد به صورت زیر خواهد بود :

موجودی ضایعات عادی ***
کنترل سربار ساخت  ***
کالای در جریان ساخت ***

در زمان فروش نیز بانک یا حساب های دریافتنی  بدهکار و حساب موجودی ضایعات عادی بستانکار می شود .

ب) ضایعات غیرعادی 

ضایعات غیرعادی، محصولاتی هستند که ویژگی های محصول سالم را ندارند و با انجام دوباره کاری به محصول سالم تبدیل نمی شوند و دلیل این ناسالمی  عواملی است که قابل کنترل می باشد و در شرایط کارای عملیات رخ نمی دهند. این نوع ضایعات قابل پیشگیری است ولی قابل پیش بینی و برآورد نیست . ضایعات غیرعادی نیز معمولاً دارای ارزش فروش هستند و از هر سفارشی که باشند ثبت زیر در دفاتر انجام می شود:

موجودی ضایعات غیرعادی ***
زیان ناشی از ضایعات غیرعادی                       ***

 

کالای در جریان ساخت – سفارش خاص ***

در زمان فروش بانک یا حساب های دریافتنی بدهکار و حساب موجودی ضایعات غیرعادی بستانکار می شود .

—————————————————————————————————————————

برای دریافت مشاوره و دریافت کلیه خدمات  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *