موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.
انواع صورتحساب الکترونیکی

انواع صورتحساب الکترونیکی

انواع صورتحساب الکترونیکی

انواع صورتحساب الکترونیکی

اطلاعیه شماره5 قانون سامانه مودیان

موضوع : انواع صورتحساب الکترونیکی

درخصوص انواع صورتحساب الکترونیکی ،  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات برارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01  مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:

حسب اصلاحیه موارد (1) ، (2) ، (7) و (8) آییننامه اجرائی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم شماره 8840 مورخ 1401/01/22 ، انواع صورتحساب الکترونیکی که در سامانه مودیان مورد پذیرش قرار خاهد گرفت ، بشرح ذیل می باشد:

  • صورتحساب الکترونیکی نوع اول:

در این نوع صورتحساب اطلاعات کامل خریدار و فروشنده ثبت می گردد. این اطلاعات شامل نوع فروش ، نوع خریدار ، تاریخ و زمان صدور صورتحساب ، اطلاعات هویتی خریدار و فروشنده و مشخصات کالا یا خدمت می باشد.

نوع فروش شامل مواردی از قبیل: بورس کالا ، بورس انرژی ، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ، حق العمل کاری ، پیمانکاری داخلی ، صادراتی و نظیر آن ، انواع معاملات طلا ، جواهر و پلاتین و قبوض خدماتی ، بلیط هواپیما و بارنامه می باشد.

با توجه به اینکه در این نوع صورتحساب الکترونیکی اطلاعات هویتی خریدار درج می شود، در صورتیکه شماره اقتصادی ( در خصوص اشخاص حقیقی شماره اقتصادی دریافتی از درگاه سازمان امور مالیاتی کشور و در خصوص اشخاص حقوقی شناسه ملی ) درج شده جهت خریدار در سامانه مودیان دارای کارپوشه باشد، صورتحساب مذکور پساز ارسال توسط فروشنده و اعتبار سنجی و پذیرش توسط سامانه مودیان ، در کارپوشه خریدار درج گردیده و در صورت تایید خریدار به عنوان اعتبار مالیاتی خریدار محسوب خواهد گردید.

  • صورتحساب الکترونیکی نوع دوم:

 این صورتحساب است با اطلاعات کامل فروشنده و اطلاعات کامل کالا/خدمت و بدون اطلاعات خریدار است. از بابت این صورتحساب اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.

  • صورتحساب الکترونیکی نوع سوم:

 این نوع از صورتحساب الکترونیکی، همان رسید پرداخت وجه صادره از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه الکترونیکی پرداخت که حسب مقرررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده (مودی) پذیرفته می شوند، می باشند. در این نوع از صورتحساب های الکترونیکی صرفا مبلغ پرداختی و مشخصات پذیرنده (شماره سوئیچ،شماره پذیرنده،شماره پایانه) ، شماره پیگیری ف تاریخ و زمان پرداخت و حداقل مشخصات فروشنده وجود داشته و از بابت آن اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.

  • صورتحساب غیرالکترونیکی:

این نوع صورتحساب برای اشخاصی است که حسب مقررات و مهلت های قانونی مربوط امکان صدور صورتحساب غیرالکترونیکی را دارند، موضوعیت داشته و اقلام آن شامل کلیه اقلام صورتحساب الکترونیکی است به استثنای اقلام اطلاعاتی که  از طریق سامانه مودیان نظیر: شماره منحصر به فرد مالیاتی به صورتحساب اضافه می شود.

قواعد مربوط به انواع صورتحساب در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعمل ها و نرم افزار های مرتبط، در دسترس می باشد.

———————————————————————————————————

برای دریافت مشاوره و نیز کلیه خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

بازگشت به صفحه اصلی 

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *