موسسه خدمات حسابداری ارقام نگر آماده خدمات رسانی و مشاوره در زمینه خدمات حسابداری ، خدمات مالیاتی و مشاوره تامین اجتماعی به تمامی سازمان ها و شرکت های میباشد. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.

آيين ‌نامه غيرفعال نمودن كارپوشه مودیان

كارپوشه فعال

آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

آيين ‌نامه غيرفعال نمودن كارپوشه مودیان

 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان موضوع تبصره مذکور را به شرح زیر  توسط هیئت وزیران در جلسه 13 /6 /1401 به پیشنهاد شماره 189966 /2 مورخ 12 /11 /1400 وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان امور مالیاتی کشور) و به استناد تبصره ماده (24) قانون مالیات بر ارزش افزوده – مصوب 1400 -، تصویب رسید :

ماده 1 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

در این آیین ‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

1 – سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور.

2 – قانون: قانون مالیات بر ارزش افزوده – مصوب 1400 -.

3 – مؤدی: اشخاص موضوع بند (ح) ماده (1) قانون.

4 – سامانه مؤدیان: سامانه موضوع بند (پ) ماده (1) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان – مصوب 1398 -.

5 – پایانه فروشگاهی: پایانه فروشگاهی موضوع بند (ب) ماده (1) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان – مصوب 1398 -.

6 – کارپوشه: کارپوشه ویژه اختصاص یافته به مؤدی تحت مدیریت سازمان که مؤدی پس از احراز هویت امن، می تواند علاوه بر دریافت کلیه خدمات الکترونیکی مالیاتی ازجمله مشاهده اوراق مالیاتی ابلاغ شده، تأیید یا رد صورت حساب های خرید، مدیریت دریافت یا پرداخت صورتحساب‌های نسیه، اطلاعات مالیات بر ارزش افزوده صورتحساب های فروش و خرید خود را مشاهده و تکالیف مرتبط با قانون را انجام دهد.

7 – کارپوشه فعال: کارپوشه ای که امکان ثبت حافظه مالیاتی، تأیید یا رد صورتحساب خرید و دریافت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، در صورتحساب های الکترونیکی صادره را از خریداران دارد.

8 – کارپوشه غیر فعال: کارپوشه ای که مؤدی امکان دریافت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، در صورتحساب های الکترونیکی صادره را از خریداران نداشته ولی امکان ورود به کارپوشه، ثبت حافظه مالیاتی و تأیید یا رد صورتحساب خرید را دارد.

ماده 2 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

در موارد زیر کارپوشه غیرفعال بوده ولی مؤدی امکان ورود به سامانه را داشته ولی امکان ثبت حافظه جدید و صدور صورتحساب در کارپوشه را ندارد:

1 – بر اساس ماده (6) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، در صورتی که سقف اعتبار فروش تکمیل شده باشد.

2 – مطابق بند (پ) ماده (20) قانون، چنانچه در مشارکت های مدنی صاحبان مشاغل (اعم از اختیاری و قهری) نماینده تعیین نگردد و یا تکالیف مالیاتی واحد شغلی توسط نماینده انجام نشود.

3 – فوت نماینده مشارکت های مدنی صاحبان مشاغل تا زمان تعیین نماینده جدید مشارکت.

4 – اعلام تعطیلی موقت واحد کسب و کار بر اساس ماده (13) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان.

تبصره – در خصوص بند (1) این ماده، امکان ثبت حافظه جدید و صدور صورتحساب وجود دارد.

ماده 3 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

در موارد زیر کارپوشه غیرفعال بوده و دسترسی نام کاربری مؤدی محدود می شود به صورتی که مؤدی با این کاربری محدود شده امکان تسلیم اظهارنامه، پرداخت و ثبت اعتراض را داشته ولی امکان ارسال صورتحساب را ندارد:

1 – اشخاص حقوقی موضوع ماده (21) قانون، بعد از تاریخ ختم تصفیه.

2 – فوت اشخاص حقیقی در صورت فعالیت با عنوان صاحبان مشاغل انفرادی.

3 – فوت اشخاص حقیقی در پرونده صاحبان مشاغل در صورت وجود پرونده مشارکتی که منجر به انفرادی شدن پرونده صاحبان مشاغل شود.

4 – در صورت ابطال پروانه کسب و کار برای پرونده صاحبان مشاغل مکان محور و ابطال مجوز کسب و کار برای پرونده صاحبان مشاغل مجوز محور.

5 – تعطیلی دائم و یا انحلال واحد کسب و کار بر اساس ماده (13) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان.

6 – اعلام تغییر محل فعالیت و یا به اجاره واگذار نمودن واحد کسب و کار برای پرونده های مکان محور، بر اساس ماده (14) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان.

تبصره 1:

تمامی صورتحساب های شناسه دار معتبر سازمان (شمس) استفاده نشده در اختیار مؤدی فاقد اعتبار بوده و در حکم صورتحساب نخواهد بود.

تبصره 2  :

بعد از فوت اشخاص حقیقی واحد مشمول مالیات انفرادی یا مشارکتی در صورتی که متوفی نماینده اصلی آن واحد باشد، وراث قانونی (یا نماینده قانونی وراث) و یا سایر شرکا مکلفند ظرف یک ماه از تاریخ فوت نسبت به تعیین تکلیف کارپوشه واحد مشارکت اقدام نمایند. در غیر این صورت بعد از انقضای یک ماه از تاریخ فوت، کارپوشه متوفی غیرفعال خواهد شد. مهلت مذکور با درخواست کتبی وراث (یا نماینده قانونی وراث) و یا سایر شرکا و ارایه دلایل موجه، حداکثر تا دو ماه قابل تمدید می باشد.

تبصره 3 :

در صورت فوت اشخاص مشمول، اعتبار مالیاتی استفاده نشده در کارپوشه مؤدی متوفی قابلیت انتقال به وراث قانونی را با رعایت مقررات خواهد داشت.

ماده 4 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

در صورت وقوع هر یک از موارد مذکور در ماده (3) این آیین نامه، سازمان مکلف است از طریق سامانه های تبادل اطلاعات با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مراتب غیرفعال سازی کارپوشه را اطلاع رسانی کند و بانک مذکور موظف است کلیه دستگاه های کارتخوان بانکی و درگاه های پرداخت الکترونیکی متصل به حساب بانکی مؤدیان را مسدود نماید.

ماده 5 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

سازمان مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید تا پس از رفع محدودیت های موضوع این آیین نامه، بلافاصله کارپوشه به صورت سامانه ای (سیستمی) فعال شود.

ماده 6 آیین ‌نامه غیرفعال نمودن کارپوشه مودیان

تخلف مودی در صدور صورتحساب الکترونیکی حاوی مالیات بر ارزش افزوده و عوارض در زمان غیرفعال بودن کارپوشه، علاوه بر جریمه موضوع بند (ج) ماده (36) قانون، در مواردی که با توجه به مواد (12) و (35) قانون از مصادیق تخلفات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان باشد، مشمول جرایم قانون مزبور نیز حسب مورد خواهد بود.

محمد مخبـر

معاون اول رییس جمهور

———————————————————————————————————

برای دریافت مشاوره و نیز کلیه خدمات حسابداری و مشاوره مالیاتی  با ما در تماس باشید :

تلفن ۱ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۲

تلفن ۲ :  ۰۲۱۸۸۱۹۱۴۸۳

فکس :    ۸۸۲۰۵۷۶۶   ۲۱  ۹۸++

Email: Info@ArghamNegar.com

بازگشت به صفحه اصلی 

ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *